Vagányok: Öt sikkes sittes — Hustle

Vagányok: Öt sikkes sittes — Hustle

brit caper-sorozat, 2004-2012

  • brit bemutató: 2004. február 24.
  • magyar bemutató: 2004. szeptember 6.
  • a sorozat futási ideje: 2004. február 24. – 2012. február 17.
  • főszereplők: Robert Vaughn, Robert Glenister, Marc Warren, Adrian Lester, Rob Jarvis, Jaime Murray, Matt Di Angelo, Kelly Adams
  • gyártó stúdió: Kudos/Spooks Ltd., BBC
  • főcím- és filmzene: Simon Rogers, Magnus Fiennes

Caper-sztori: Csínytevésekre és szélhámosságra épülő, humoros jellegű történet, amiben a főszereplőket követhetjük nyomon svindlerkedés közben.

A London és Birmingham belvárosában forgatott, néha szándékosan groteszk jelenetekkel tarkított filmsorozat a fent definiált caper kategóriába tartozik. Minden epizód egy szélhámos csapat húzásait mutatja be, ahogyan kihasználják, majd sárba tiporják a szánalmasan kapzsi és gonosz elitréteg egyedeit. Remek trükkökkel és összjátékkal vernek át szinte mindenkit, hogy kicsalják a féltve őrzött értékeiket, ahol a csapat minden tagjának meg van a saját szerepe és technikája az izgalmas balhék lebonyolításához.

Az időnként cserélődő csapattagok között a két kulcsfigura a furcsán sikerült magyar címfordítású sorozat folyamán, akik szerepeltek az összes epizódban, Robert Glenister (Ash „Három maflás” Morgan) és a termékeny színész, aki például a Hét mesterlövész egyike volt 1960-ban, Robert Vaughn (Albert Stroller).

Összesen 48 rész készült a 8 évad alatt, egyenként körülbelül 52 perces epizódokkal.
A vezető író Tony Jordan, aki 1989 és 2008 között nagy gőzzel közreműködött a fél órás, szintén brit EastEnders sorozatban is – ami egyébként már jóval több, mint negyed évszázada fut a szigetországban.

Érdekesség, hogy az eredeti nyelven, szinte mindenkitől igen erős brit akcentus hallható, különösen Marc Warren színész szájából, akinek Danny Blue nevű karaktere igazán izgalmasra sikerült. Érdemes megnézni egy interjút a színésszel, ugyanis a való életben még durvább akcentussal beszél, mint a sorozatban.

A sorozat után egy filmet akartak készíteni, amit el is kezdtek írni 2006-ban. Három évvel később Tony Jordan író azt nyilatkozta, hogy a film egy nagy amerikai stúdió gyártásában fog megszületni. Azóta azonban semmi hír erről.

Ez az Amerikába 2006-ban eljutott sorozat adta az ötletet a Svindlerek (The Real Hustle) dokumentumfilm-sorozathoz, ami Magyarországon a Spektrumon futott. Ezt ugyanúgy a BBC gyártotta, az eredeti sorozat sikerei alapján vágtak bele a készítésébe, és arról szóltak a részek, hogy az utca embereit hasonló, kisebb kaliberű trükkökkel próbálták átverni. (A Svindlereket egyébként megvádolták azzal, hogy fizetett színészek is előfordultak benne. Később kiderült, hogy a vád igaz volt.)

Filmzene:

Érdemesnek találok egy külön bekezdést szentelni a filmzenének, mert igen hangulatos és jól sikerült audioélményben lehet részünk a sorozat alatt.

A főcímzenét Simon Rogers készítette, akit ezért 2007-ben Emmy-díjra jelöltek legeredetibb filmzene kategóriában. Rogers csupa olyan mozgóképes anyaghoz írt zenét, amelyek Magyarországra valamilyen okokból kifolyólag nem jutottak el.

A sorozatbeli zenéket Magnus Fiennes-nek köszönhetjük, aki annak a Ralph Fiennes-nek testvére, akit Voldemort-ként ismerhetünk a Harry Potter-ből, vagy a Grand Budapest Hotel főszereplőjeként is láthattunk a vásznon. A producerként is funkcionáló Magnus remekül hozta funky-rock és jazz-es ötvözetével a sorozathoz illő noir-szerű hangulatot. — Nálam a zene és a kép együttes hatása 5/5.

A London és Los Angeles között ingázó zeneszerző Soundcloud lapján meghallgatható néhány munkája: Magnus Fiennes, Soundcloud

Továbbá, egy vállalkozó szellemű rajongó a sorozat-béli zenéket kivágta majd feltöltötte a Hustle- és Magnus-fanatikusok számára, ami szintén elérhető a Soundcloud felületén. Érdekesség, hogy ez ugyan nem hivatalos feltöltés, de maga a zeneszerző is megosztotta az oldal linkjét a szociális csatornákon.
Ezek a Hustle-zenék itt találhatóak.

  •  Hasonló sorozat többek között az öt évadot megélt, amerikai Lépéselőnyben (Leverage) és a cikkben említett, 11 évados, 109 epizóddal rendelkező Svindlerek (The Real Hustle).
  • Hasonló filmek közé sorolható az Ocean’s trilógia (Ocean’s eleven – Tripla vagy semmi, Ocean’s twelve – Eggyel nő a tét, Ocean’s thirteen – A játszma folytatódik)

One thought on “Vagányok: Öt sikkes sittes — Hustle

  1. Pekár Ágnes

    Örülök,hogy végre megtaláltam régi kedvenc sorozatomról: Vagányok-5 sikkes sittes-Hustle- az infókat. Van erről DVD vagy online netán letöltési elérhetőség ?
    Gratulalok az oldalhoz.
    Üdv : Pekár Ágnes

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .