Oscar 2006

78th Academy Awards díjátadó

időpont: 2006. március 5.
helyszín: Kodak Theatre (Kodak Nagyszínház), Los Angeles, USA
házigazda: Jon Stewart
közvetítő csatorna: abc
nézettség (amerikaiak): 39 millió fő

A 2006-os Oscar-gála plakátja (női verzió)

A 2006-os Oscar-gála plakátja (női verzió)

A 2006-os Oscar-gála plakátja (férfi verzió)

A 2006-os Oscar-gála plakátja (férfi verzió)

Jelöltek és nyertesek:

Legjobb film:

  • Capote
  • Good Night, and Good Luck.
  • München
  • Túl a barátságon
  • Ütközések (nyert)

Legjobb rendező:

  • Ang Lee – Túl a barátságon (nyert)
  • Bennett Miller – Capote
  • George Clooney – Good Night, and Good Luck
  • Paul Haggis – Ütközések
  • Steven Spielberg – München

Legjobb férfi főszereplő:

  • David Strathairn – Good Night, and Good Luck
  • Heath Ledger – Túl a barátságon
  • Joaquin Phoenix – A nyughatatlan
  • Philip Seymour Hoffman – Capote (nyert)
  • Terrence Howard – Nyomulj és nyerj

Legjobb női főszereplő:

  • Charlize Theron – Kőkemény Minnesota
  • Felicity Huffman – Transamerica
  • Judi Dench – Mrs. Henderson bemutatja
  • Keira Knightley – Büszkeség és balítélet
  • Reese Witherspoon – A nyughatatlan (nyert)

Legjobb férfi mellékszereplő:

  • George Clooney – Sziriána (nyert)
  • Jake Gyllenhaal – Túl a barátságon
  • Matt Dillon – Ütközések
  • Paul Giamatti – A remény bajnoka
  • William Hurt – Erőszakos múlt

Legjobb női mellékszereplő:

  • Amy Adams – Junebug
  • Catherine Keener – Capote
  • Frances McDormand – Kőkemény Minnesota
  • Michelle Williams – Túl a barátságon
  • Rachel Weisz – Az elszánt diplomata (nyert)

Legjobb eredeti forgatókönyv:

  • A tintahal és a bálna
  • Good Night, and Good Luck
  • Match Point
  • Sziriana
  • Ütközések (nyert)

Legjobb adaptált forgatókönyv:

  • Az elszánt diplomata
  • Capote
  • Erőszakos múlt
  • München
  • Túl a barátságon (nyert)

Legjobb fényképezés:

  • Az új világ
  • Batman: Kezdődik!
  • Egy gésa emlékiratai (nyert)
  • Good Night, and Good Luck.
  • Túl a barátságon

Legjobb vágás:

  • A nyughatatlan
  • A remény bajnoka
  • Az elszánt diplomata
  • München
  • Ütközések (nyert)

Legjobb díszlet:

  • Büszkeség és balítélet
  • Egy gésa emlékiratai (nyert)
  • Good Night, and Good Luck
  • Harry Potter és a Tűz Serlege
  • King Kong

Legjobb jelmez:

  • A nyughatatlan
  • Büszkeség és balítélet
  • Charlie és a csokigyár
  • Egy gésa emlékiratai (nyert)
  • Mrs. Henderson bemutatja

Legjobb smink:

  • A remény bajnoka
  • Narnia krónikái: Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény (nyert)
  • Star Wars III. rész: A Sith-ek bosszúja

Legjobb animációs film:

  • A vándorló palota
  • Tim Burton: A halott menyasszony
  • Wallace és Gromit és az elvetemült veteménylény (nyert)

Legjobb eredeti filmzene:

  • Az elszánt diplomata
  • Büszkeség és balítélet
  • Egy gésa emlékiratai
  • München
  • Túl a barátságon (nyert)

Legjobb eredeti betétdal:

  • Nyomulj és nyerj – „It’s Hard Out Here For a Pimp” (nyert)
  • Transamerica – „Travelin’ Thru”
  • Ütközések – „In the Deep”

Legjobb hangkeverés:

  • A nyughatatlan
  • Egy gésa emlékiratai
  • King Kong (nyert)
  • Narnia krónikái: Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény
  • Világok harca

Legjobb hangvágás:

  • Egy gésa emlékiratai
  • King Kong (nyert)
  • Világok harca

Legjobb vizuális effektusok:

  • King Kong (nyert)
  • Narnia krónikái: Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény
  • Világok harca

Legjobb idegen nyelvű film:

  • A múlt árnyai – olasz
  • Fegyverszünet karácsonyra – francia
  • Mennyország most – palesztin
  • Sophie Scholl – Aki szembeszállt Hitlerrel – német
  • Tsotsi – dél-afrikai (nyert)

Legjobb rövidfilm:

  • Ausreißer
  • Cashback
  • Our Time is Up
  • Six Shooter (nyert)
  • The Last Farm

Legjobb animációs rövidfilm:

  • 9
  • Az utcai zenész
  • Badgered
  • The Moon and the Son: An Imagined Conversation (nyert)
  • The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello

Legjobb dokumentumfilm:

  • Darwin rémálma
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
  • Gyilkos labda – A kerekesszék harcosai
  • Pingvinek vándorlása (nyert)
  • Street Fight

Legjobb rövid dokumentumfilm:

  • The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club
  • God Sleeps in Rwanda
  • The Mushroom Club
  • A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin (nyert)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.