Best of 2012

Best of 2012


Az év vége évértékelő írást követel. Volt okunk búra, volt okunk derűre, szitkozódhattunk is, panasznak helye azonban nincs. Jöjjenek inkább 2012 legjei, azok az alkotások, momentumok, csalódások és pozitívumok, amik szót kérnek, tőlem pedig írást kapnak.
Mindenki kész? Indulhatunk?

Figyelem: Szubjektív vélemény alapján

2012 Legjobb alkotásai


Skyfall

Rajongásomat már kifejtettem egy korábbi „kritikámban”, így csak annyit, hogy nálam vitathatatlanul az év filmje. Zseniális alakítások, kellően drámai ugyanakkor akciódús jelenetek és egy hibátlanul megszemélyesített Bond, James Bond.

Eddigi Bevétel: 974 millió dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 92%

The Dark Knight Rises

A sötét lovag felemelkedése még úgy is az év egyik legjobb filmje, hogy sem tempóban, sem pedig intelligenciában nem tudja felülmúlni 2008-as elődjét. Nolan nagyot akart, de nem bírta, a monumentalitás pedig önmagában még kevés. Rendezői zsenijét azonban mi sem bizonyítja jobban, mint a negatívumok ellenére bezsebelt második hely.

Eddigi Bevétel: 1,08 milliárd dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 87%

End of Watch

Drámai történet két barátról. Drámai történet két mindenre elszánt rendőrről. Drámai történet az amerikai közeg és a bandaháborúk viszonyáról. Drámai történet a jócselekedetek negatív hatásáról.

Eddigi Bevétel: 41,4 millió dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 85%

Ted

A Family Guy alkotója ezúttal (részben) élő szereplőkkel csinálja azt, amit eddig. Trágár viccekkel nevettet, szüntelenül savazza a popkultúrát és szüntelenül savazza a popkultúrát. Mindezt egy animált medvével karöltve. Parádés és ocsmány megvalósítása ez sajátos üzenete kódolásának. Következő fellépése már vörös szőnyeges lesz és ha hagyják, sokáig fogjuk még emlegetni a 2013-as Oscar-gálát.

Eddigi Bevétel: 501,8 millió dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 69%

Marvel’s The Avengers

Joss Whedon hősei nem csak a vásznon, de a pénztáraknál is nagyot robbantottak, mindezt úgy, hogy közben a minőség sem maradt el. Látványos jelenetek itt, Robert Downey Jr. egysorosok ott egyszóval minden, mi szem-szájnak ingere.

Eddigi Bevétel: 1,511 milliárd dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 92%

Argo

Ben Affleck legsikerültebb rendezése joggal pályázik a nagyobb díjak elnyerésére. Az esélyeit most hagyjuk, én is tudom, hogy csak Spielberg Lincolnja nyerhet. A várható díjaszály ellenére a film érdemei viszont még így is elvitathatatlanok. Nem rossz Benny, csak így tovább! Ha a színészetre elpazarolt energiádat legközelebb megfelelően használod fel, még bármi lehet belőled!

Eddigi Bevétel: 162,4 millió dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 95%

Premium Rush

Másfél óra tekerés úgy, hogy az még izgalmas is legyen? Hát persze, hogy lehagyhatatlan a listáról! Igazi izzadságszagú, vádli erősítő film néhány igencsak kreatív innovációval, a még mindig jó úton haladó Joseph Gordon-Levittel.

Eddigi Bevétel: 30,6 millió dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 76%

Looper

Rian Johnson azok után, hogy 6 évet házalt első forgatókönyvével, leforgatta az év legkreatívabb filmjét. Igazi amerikai álom. A sikertörténethez persze kellett egy rakás elhivatottság meg képzelőerő, ami itt aztán van dögivel. A végét én máshogy oldottam volna meg, a többi viszont maradhat.

Eddigi Bevétel: 166,4 millió dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 94%

Wreck it Ralph

Másfél órás intenzív merevedés a kockagenerációnak, másfél óra kellemes időtöltés a többieknek. Kifogástalan animáció, szimpatikus szereplők, és egy fantasztikusan koreografált történet, ami annyira jó, hogy nem is értem miért csak most készült belőle film.

Eddigi Bevétel: 239,3 millió dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 87%

The Hunger Games

Első blikkre ez a Legyek Ura és a Battle Royale ötvözete. Másodikra is. Harmadikra már feltűnt, hogy itt egy csaj játssza a főszerepet és a történet sem teljesen ugyanaz. Bár a főbb kérdések itt is a kapitalizmussal kapcsolatosak, szintúgy megmutatkozik az emberi attitűd egy rejtett változata… oké, ez tényleg ugyanaz, mint az előbb említett két termék, és mint olyan, ez sem kevésbé nagyszerű.

Eddigi Bevétel: 686,5 millió dollár
Rottentomatoes.com értékelése: 85%

Még több említésre méltó film, sorrend nélkül

21 Jump Street
Prometheus
Magic Mike
The Woman in Black
The Hobbit: An unexpected journey
Hope Springs
Frankenweenie
Moonrise Kingdom
Expendables 2
Chronicle
Lawless
Game Change

Az év legnagyobb csalódásai

Dark Shadows- Tim Burton

Csak azt szerettem volna, ha 2007 után ismét látok valami érdemlegeset tőle. Az említésre méltó faktort végül a Frankenweenie hozta, a Dark Shadows viszont számomra az év legnagyobb filmes zsákutcája. Szóljon már valaki ennek a fickónak, hogy a különc, agyonsminkelt főszereplő önmagában még nem elég. Kínos önreflexiók, parodisztikus jelenetek, és az unalmas! Johnny Depp, akinek a legnagyobb jóindulattal javasolnám az első közbeeső Tim Burton elvonót.

Abraham Lincoln: Vampire Hunter- Timur Bekmambetov

A nagysikerű 2010-es könyv, és Tim Burton produceri tevékenysége vásznat biztosított Abraham Lincoln eddig elfeledett, és talán nem biztos, hogy igaz történetének. A felvezetés ígéretesnek tűnt, a végtermék azonban salakos és fáradt lett. De most komolyan! Volt olyan, akinek nem tűnt fel, hogy a főszereplő gyerek igazából nem is Lincoln volt?

REC 3 Génesis- Paco Plaza

Oké, abban nyílván kiegyezhetünk, hogy a REC első része a műfaj egyik legsikerültebb darabja. A kézikamerás felvétel és a horror elemeinek tökéletes elegye. A második rész már egy fokkal halványabb, de még mindig kiemelkedő, ez viszont egy kalap szar, egy értékelhetetlen előzményfilm, ami a vírus elterjedésére próbál fókuszálni, a nívótlanság miatt azonban lehetetlen nem utálkozni. Külön köszönet, hogy az egyik kedvencemet sikerült ilyen alpári módon hazavágni.

Apa Ég- Sean Anders, John Morris

Adam Sandler tavaly került fel a halállistámra, mikor elérte Hollywood egyik legnagyobb színészénél, hogy úgy csaholjon a nőnek öltözött Adam Sandler után, mint egy kanos kutya.

A Távkapcs után még elismerő bólintással nyugtáztam a színtéren való működését, ma azt mondom: máglyára vele!

Taken 2- Olivier Megaton

Liam Neeson kifejezetten macsó volt, ahogy szétszedte fél Franciaországot 2008-ban. A folytatásban szereplő félholt ex-biztonsági referens viszont mindennek nevezhető, csak épp macsónak nem. Kifulladt akárhányszor kinézett az ablakon, és még a gyrost is kódokban rendelte meg, az a különös légbox és vudu keverékű harcművészeti ág pedig nevetségesen hiteltelen volt.

Az év legnagyobb meglepetései

Magic Mike- Steven Soderbergh

Nagyot kacagtam volna, ha év elején azt mondják, hogy féltucat pucér segg láttán fog leesni az állam. Pedig így volt, eskü. Steven Soderbergh vetkőzői az év egyik legkönnyedebb szórakoztatását nyújtják nem kevés mélységgel és komolysággal.

Men in Black III.- Barry Sonnenfeld

Men in Black 3 Rulez! Josh Brolin In Da House! Hajrá Will, Gyerünk Tommy Lee, eszetekbe ne jusson egy negyedik rész! Három az az annyi.

American Reunion- Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg

A 10 éves böjt után, végre újra a pohárbaélvezős, fingós, szarós, hányós és pitedugós poénokkal tűzdelt filmet kaptam, a már jól megszokott minőségben. Ha az első három szintjét nem is üti meg (a második részét igen), mindenképpen méltó befejezése a szériának.

The Woman in Black- James Watkins

Daniel Radcliffe mint ügyvéd, aki felnőtt és egy fekete ruhás nőt üldöz minden idők legelvetemültebb feketemágusa helyett? De most komolyan ki az, aki elhiszi erről a srácról, hogy nem a Roxfortban tanul? Nekem nem sikerült. A film viszont még ennek ellenére is kellően feszített és izgalmas, a házban történő 20 perces szétnézés után pedig garantáltan máshogy fogsz tekinteni a hálószobád és a fürdőd közti távolságra.

21 Jump Street- Phil Lord, Chris Miller

Channing Tatuum bebizonyítja, hogy nem csak a vetkőzéshez ért, Jonah Hill pedig megmutatja, hogy ő csak a nevettetéshez ért és ki tudja, talán még ebből a Franco gyerekből is lehet valami. Sorozat volt, film lett, méghozzá nem is akármilyen.

Az év legjobb alakításai, avagy kikre figyelj oda 2012-ben

Tommy Lee Jones- Hope Springs
Judi Dench- Skyfall
Alan Arkin- Argo
Julianne Moore- Game Change
Joseph Gordon-Levitt- Looper
Josh Brolin- Men in Black III.
Robert Downey Jr.- Avengers
Tom Hardy- Lawless
Matthew McConaughey- Magic Mike
Javier Bardem- Skyfall

Végezetül pedig szeretnék mindenkinek hormonteli, szexuális vágyait kielégítő Karácsonyi Ünnepeket, valamint hasonlóan tartalmas és minőségi filmekben gazdag Boldog Új Évet Kívánni! Legyetek jók, egy kicsit rosszak, filmezzetek sokat és még annál is többet! Jövőre találkozunk!

 

Slánicz Dániel

 

 

10 thoughts on “Best of 2012

  1. Hipotézis

    Már megint jó cikket írtál csak gond az volt hogy nem hosszú :S
    Szeretem volna, ha hosszabbra sikeredne a cikked 🙂
    Kellemes ünnepeket kívánok 🙂

  2. Slánicz Dániel

    terjedelmileg nem hosszú, de a belefeccölt meló annál több volt. Pont most számoltam hogy 52 filmet néztem meg, ebból tízet az utolsó két nap:D Bele is fájdult a fejem rendesen:D

  3. Slánicz Dániel

    meg az a baj, hogy az igazán nagy filmeket az ´év végére időzítették, így ezeket még nem sikerült bepótolnom. Lincoln, silver linings playbook, nyomorultak, zero dark thirty, amour, django unchained ezek mind csak most, esetleg jövőre kerülnek a mozikba

  4. Hipotézis

    2 nap 10 film ejha 🙂 akkor tényleg sok a szabad időd 🙂
    Ezt elnézem de tudom sokkal jobbat is tudsz írni és remélem jövőre is lesz alkalmam olvasni 🙂

  5. Siq

    Hobbitrol lehetett volna ejteni egy pár érdemleges szót, premium rush… nem volt rossz, de nem szólt szinte semmiről. Apa ég! film szerintem meg rohadt jó volt, bár abban egyet tudok érteni hogy Sandler már nem az igazi. Tim Burton-t a mélybe kéne vetni …a többi filmmel kiegyezem.

  6. RandomKató

    Ütős, kreatív, szubjektív, de azért az első helyre bedobtam volna egy Felhőatlaszt : D Remélem valamikor beiktatod, kíváncsi lennék egy kritikára 😀

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .