Lopott idő (In Time)

Történet kontra látvány!?

Gondolatok a Lopott idő! című filmről!


Lopott idő! (In Time) – 2011

Rendező: Andrew Niccol
Forgatókönyvíró: Andrew Niccol
Operatőr: Roger Deakins
Producer: Marc Abraham
Vágó: Zach Staenberg

Ha alaposan elkalandozunk az utóbbi évek technikai fejlődéséből adódó, alapvetően látványos, masszív akciójelenetekkel, robbanásokkal teletűzdelt, vagy éppen 3D filmek világában, akkor talán joggal vetődik fel bennünk a kérdés: Hol marad a jó story?

Mert mi is a mai filmgyártás alapja? Véleményem szerint a rendezők, forgatókönyv írok kifogyni látszanak a jó történetekből, és természetesen ebből adódóan vagy hanyagolják, vagy teljesen elfeledik kidolgozni egy mű alapjait. Inkább robbanjon fel 30 autó, vagy éppen a színészek helyett bízzuk rá az animációs részlegre a komoly munkát, fő, hogy „sokat kaszáljunk, látványos mozit készítsünk” elv érvényesül. Tiszta szívből remélem, hogy nem csak jómagam gondolom: Ez nem jó így! És mikor már teljesen beletörődtem a bárgyú párbeszédekbe, a 3D szemüveg okozta kettős látásba, mint derült égből a villámcsapás, berobban a magyar  mozikba is a lopott idő című műremek! Mi történik itt kérem szépen? Csak nem készült végre egy olyan mozi, amelyben van story? És láss csodát: De bizony ám!

Persze, ha valaki ismeri Andrew Niccol új-zélandi forgatókönyvíró és rendező munkáit, az sejtheti, hogy nem mindennapi filmet fog látni, ahol a rendező immáron sokadszorra fókuszál egy alapvetően erkölcsi problémára, amihez persze egy jó történet párosul. Így volt ez az előző munkáiban is, (csak hogy képben legyünk: Truman Show, A fegyvernepper, A terminál)

A nem túl távoli jövőben járunk. Ahol már nem létezik a pénz, eltűnt a Föld színéről, mint fizető eszköz! Az idő lett az új pénznem! Az emberek időt keresnek, és idővel fizetnek. Maga a testünk úgy van genetikailag programozva, hogy 25 éves koráig öregszik, majd akár képes az öröklétre is! A gond csak az, hogy a 25. évét betöltvén mindenki csak 1 évet kap az órájára… így a gazdagok akár örökké élhetnek, míg a szegényeknek minden másodpercért harcolni kell! Akinek letelik az utolsó pillanata, azonnal megáll a szíve és a játéknak vége! Ebben az alapvetően nagyon alaposan átgondolt, a mai anyagi és politikai helyzetet is tökéletesen tükröző történetben ismerkedünk meg a főszereplővel Will Salas-al (Justin Timberlake), aki az úgy nevezett „gettóban” küzd minden percéért!

Igen, tudom mit gondolunk: „jól hallottam Justin Timberlake? Na szevasz!„ Én magam is elborzadva bambultam a tényre, hogy ebből vajon mi lesz? De lám, még ebben a helyzetben is meglepő volt ez az alkotás, itt ugyanis nem a jól ismert Mr. Timberlake szerepel, hanem hölgyeim és uraim: egy színész! Remekül szerepel a film minden percében, bármily meglepő is ez! Joggal nevezhetjük színésznek!

Amúgy a szereposztás is egy jól működő dolog ebben az esetben, hiszen minden férfi legnagyobb örömére feltűnik Olivia Wilde (Tron:Örökség, Dr. House), mint Will Salas édesanyja (tudjuk ugye, hogy itt mindenki 25 évesnek néz ki) illetve a másik főszereplő, Amanda Seyfried (Mamma Mia!, A lány és a farkas). Aki a társadalmi rétegződés másik oldalát alakítja a történetben, a leggazdagabb idő-részvényes lányát, aki természetesen először, mint elkényeztetett, halálosan unatkozó úrhölgy jelenik meg, majd később, mint bűntárs szerepel majd Justin oldalán. Remekül beleillik a történetbe még az időrendész, a lefizethetetlen erkölcsbajnok is, Raymond Leon, akit Cillian Murphy alakít (A Sötét lovag, Eredet).

Maga a story igen izgalmas, folyamatosan leköti az embert, és mint mondottam volt, végre egy alaposan átgondolt ötlet, nem pedig 8és fél robbanás/perc. Gyakorlatilag úgy beszélhetünk bátran egy kemény akció filmről, hogy nem főként a látványtól lesz izgalmas, hanem a folyamatos cselekménytől!

Persze egy minimális kritika nélkül nem lenne tiszta a lelkiismeretem. Néhol azért tán komolyabb párbeszédekre lett volna szükségem. Alapvetően rendben voltak a monológok, de voltak gyenge pontok azért itt is, valamint a mellékszereplők megválogatására nagyobb hangsúlyt fektettem volna, nézzük csak a perc-vadászokat. Persze mindenki ítélje meg maga, részemről a 2011-es év egyik, ha nem a legjobban sikerült alkotásáról beszélünk! Részemről 8/10 csillag! Mindenkinek csakis ajánlani tudom.


Böszörményi Bence

17 thoughts on “Lopott idő (In Time)

  1. beszti

    Jó fogalmazás.:) Először én is azt hittem hogy rossz film lesz Timberlake-kel. De eddig láttam 3 filmben és nagyon jól játszott. A film is nagyon jó.

  2. Böszi

    Köszönöm szépen a dicséretet a fogalmazásért!
    Én is láttam már több filmben is, bár mondjuk a rossz tanárban nem alakított túl nagyot, a barátság extrákkal pedig nekem alapvetően nem tetszett, afféle normális férfiként! 😀 Viszont itt jól játszik!
    Tudod, milyen ez… Anno Leonardo Dicaprio-ról is csak az terjedt a köztudatban, h milyen nyálas karakter, aztán nézd meg most! 🙂 Több embert gyilkol meg a filmjeiben, mint Rambo! 🙂

  3. M3NYUS

    Én még nem láttam, de megfogom nézni mert Niccol az egyik kedvenc rendezőm és az eddigi filmjei nagyon bejöttek.
    Timberlake-kel nincs semmi bajom. Jó zenéket csinál, jól alakít.
    Alpha Dogban jó volt meg a Social Network-ban is.
    A Barátság Extrákkal még nem láttam, de azt is megnézem Mila Kunis miatt…..Wuuuu….:D XD Imádom azt a nőt!!! 😀 Nagyon jó..:D
    Röviden: Megfogom nézni és a Lopott Idő-t is.

  4. ati

    Uhh ez egy jó kritika, ilyeneket szívesen olvasok:-D
    Böszörményi Bencének meg le a kalappal ugyanilyen kritikákat szeretnék olvasni Kovács Róberttől és sok sok jó kritikákkal, no meg Böszörményitől is, mert ezzel csak, több idelátogatókat hoznak, több kedvük lesznek a mozizásra is:-)

  5. Böszi

    Köszi Ati!

    Nemsokára jelentkezem egy új cikkel! Remélem azzal is meg leszel elégedve! Minden esetre tényleg köszönöm a dicséretet!
    Üdv: Böszi

  6. Andro

    Nekem hatalmas csalódás volt. Az alapötlet zseniális, de a film unalmas. CSak futnak, lőnek, aztán megint futnak, vagy kocsikáznak. Semmi eredetiség, középszerű színészi játék, egydimenziós karakterek. Többet vártam.

  7. Böszi

    Andro!

    Valahol igazad van, bár, ha én nem is értek veled egyet teljesen. Persze, h más lenne az egész film, ha teszem azt Al Pacino és mondjuk Sharon Stone (érdekes párosítás, na mindegy!:) kaliberű színészek játszanák a főbb szerepeket, valamint a karakterek is ebből adódóan mások lennének! Itt, ahogy Te is mondtad, a történet,az alapötlet a fő mozgató rugó, ebből él a film! Úgy vélem,h elsősorban ezt kell értékelni, ha már úgyis ilyen ritka a velős alapötlet!

  8. K.R.O.

    Hali!
    Eddigi legjobb kritika ez talán amit itt olvashatok az s9-en. Gratulálok, szerintem kicsit elmentél élmény beszámoló irányába is, de ez bőven belefér 1 kritikába, valamint kedvet csinálsz a filmekhez a mozihoz és bizalmat szavazol azon filmeknek melyeknek van mondanivalójuk! // De, 1 dologban nem teljesen értek egyet, mégpedig, hogy mostanában nem jöttek ki ilyen filmek, szerintem ez tévedés! Igaz ritka sajnos, vagy lehet hogy nem is olyan baj, hogy ritka, mivel így talán még nagyobb élményt tud nyújtani egy ilyen film, csak hogy ne példa nélkül beszéljek nekem ilyen film a Limitless – Csúcshatás c. alkotás is! Na de megint sokat beszéltem, ez a film magával ragadó, mint ahogy a fogalmazásod is!

  9. Böszi

    Köszi mezy007!

    K.R.O. : Abszolút igazad van, nyilván a drámaibb hatás érdekében túloztam egy kicsit, persze, azért akadnak még jó új filmek. A Limitless is közéjük tartozik,vagy akár 2010-ből egy látványos, és érdekes történet az Eredet is ilyen volt számomra. De az biztos, h (sajnos) nem ez a jellemző mostanság. A feldolgozások feldolgozásának időszakát éljük, valamint a 3D világ közepén járunk, majd meglátjuk mi lesz később! A dicsérő szavakat köszönöm szépen. Pont az ilyen hozzászólások (mint a Tiéd) miatt szeretek írni!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .